Skip to content

113 Pine StreetToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2008

Property Information

Block704
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,889
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
58%
Improvement Value:$179,600
42%
Total Assessment$427,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,787+5.2%
2024$7,402+15.0%
2023$6,438+0.4%
2022$6,410+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$134,694
DeedBook 5576, Page 222

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4860, Page 378

Property Sale

Sale
$68,250
DeedBook 4133, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1956