Skip to content

152 Haines RoadToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2011

Property Information

Block704
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class13
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage978
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
87%
Improvement Value:$34,800
13%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,059+5.2%
2024$4,809+9.6%
2023$4,386+0.4%
2022$4,367+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952