Skip to content

115 Pine StreetToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$328,500
Last Sale Date
Sep 26, 2005

Property Information

Block704
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,368
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
71%
Improvement Value:$100,900
29%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,353+5.2%
2024$6,039+22.1%
2023$4,945+0.4%
2022$4,923+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$328,500
DeedBook 12847, Page 1972

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 4741, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1952