Skip to content

90 Keats AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block708
Lot420
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,520
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
27%
Improvement Value:$314,500
73%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+5.2%
2024$7,504-14.9%
2023$8,818+0.4%
2022$8,779+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12946, Page 1317

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 10221, Page 715

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4717, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1974