Skip to content

1408 Summit AvenueToms River, NJ 08753

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2008

Property Information

Block712
Lot584
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,364
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
43%
Improvement Value:$177,400
57%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,652+5.2%
2024$5,373-0.9%
2023$5,421+0.4%
2022$5,397+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916