Skip to content

1412 Summit AvenueToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Date
Apr 12, 1994

Property Information

Block712
Lot588
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings4
ZoningR50
Sq Footage2,358
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,000
47%
Improvement Value:$461,000
53%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,934+5.2%
2024$15,146-4.0%
2023$15,782+0.4%
2022$15,712+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5207, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1930