Skip to content

781 Congress StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$82,950
Last Sale Date
May 8, 1985

Property Information

Block728
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,856
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
25%
Improvement Value:$330,600
75%
Total Assessment$442,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,060+5.2%
2024$7,661+14.5%
2023$6,691+0.4%
2022$6,661+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,950
DeedBook 4304, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1985