Skip to content

1043 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 2, 2004

Property Information

Block728
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,834
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
29%
Improvement Value:$278,600
71%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+5.2%
2024$6,831+11.2%
2023$6,145+0.4%
2022$6,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 11919, Page 396

Property Sale

Sale
$179,220
DeedBook 11730, Page 1560

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5515, Page 338

Property Sale

Sale
$101,729
DeedBook 4417, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1986