Skip to content

1154 Federal WayToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 1997

Property Information

Block730
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,180
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
26%
Improvement Value:$329,200
74%
Total Assessment$445,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,107+5.2%
2024$7,706+6.7%
2023$7,224+0.4%
2022$7,193+8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4285, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1985