Skip to content

1208 Raider WayToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 8, 1990

Property Information

Block756
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,272
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
44%
Improvement Value:$190,700
56%
Total Assessment$338,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+5.2%
2024$5,863+19.2%
2023$4,917+0.4%
2022$4,896+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4809, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4556, Page 385