Skip to content

1617 Shady LaneToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block783
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
29%
Improvement Value:$204,500
71%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+5.2%
2024$4,977+1.2%
2023$4,920+0.4%
2022$4,898+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16086, Page 842Recorded5/20/2015

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5161, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1964