Skip to content

528 Parkwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block785
Lot149
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,268
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
41%
Improvement Value:$139,000
59%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+5.2%
2024$4,085-19.0%
2023$5,045+0.4%
2022$5,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 17219, Page 1023Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 16105, Page 490Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale
$550

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 16105, Page 496Recorded6/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 11684, Page 1713

Property Sale

SaleMulti
$94,200
DeedBook 5212, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973