Skip to content

544 Parkwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block785
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,059
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
40%
Improvement Value:$130,800
60%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,984+5.2%
2024$3,787-19.0%
2023$4,677+15.3%
2022$4,058+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,059DeedBook 18230, Page 632Recorded12/29/2020

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 13502, Page 1703

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 13365, Page 305

Property Sale

Sale
$35,535
DeedBook 3744, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1978