Skip to content

1754 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Church/Charitable

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block786
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description2S
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,880
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,400
61%
Improvement Value:$172,800
39%
Total Assessment$447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$5,383-14.3%
2010$6,278+7.0%
2009$5,867+0.3%
2008$5,849+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 13912, Page 1742

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 11160, Page 1832

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 5446, Page 518