Skip to content

509 Parkwood AvenueToms River, NJ 08753

Church/Charitable

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block786
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description2S
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,100
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
43%
Improvement Value:$265,000
57%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$10,855+2.7%
2018$10,572+3.9%
2017$10,172+5.0%
2016$9,683+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$427,500

From:

To:

Sq Ft3,100DeedBook 16840, Page 1329Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10029, Page 1041

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4384, Page 738