Skip to content

333 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block799
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
70%
Improvement Value:$45,800
30%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,764+5.2%
2024$2,628-11.9%
2023$2,983+0.4%
2022$2,970+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft860DeedBook 19843, Page 1501Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10312, Page 1268

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 5076, Page 109

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4725, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1946