Skip to content

306 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block802
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
48%
Improvement Value:$118,300
52%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,139+5.2%
2024$3,935+26.5%
2023$3,111+0.4%
2022$3,098+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981