Skip to content

325 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block802
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,281
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
46%
Improvement Value:$137,700
54%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+5.5%
2024$4,142-8.9%
2023$4,545+0.5%
2022$4,524+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005