Skip to content

208 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block804
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,602
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
29%
Improvement Value:$262,100
71%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,740+5.2%
2024$6,406+20.4%
2023$5,323+0.4%
2022$5,300+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 5098, Page 976

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5002, Page 432