Skip to content

214 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block804
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,008
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
52%
Improvement Value:$107,400
48%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,050+5.2%
2024$3,850+5.1%
2023$3,662+0.4%
2022$3,646+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,008DeedBook 20110, Page 200Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,008DeedBook 19928, Page 1614Recorded2/14/2025

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 5128, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1948