Skip to content

105 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block806
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage900
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
51%
Improvement Value:$102,900
49%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$2,784-7.1%
2014$2,998+6.0%
2013$2,829+5.9%
2012$2,671+10.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 16326, Page 827Recorded2/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1949