Skip to content

2224 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block814
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage4,600
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
41%
Improvement Value:$570,000
59%
Total Assessment$966,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,591+5.2%
2024$16,721-9.9%
2023$18,552+0.4%
2022$18,471+151.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft4,600DeedBook 17473, Page 190Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 14655, Page 1070

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 10035, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1988