Skip to content

2202 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block814
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,750
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
60%
Improvement Value:$196,000
40%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,923+5.2%
2024$8,482-41.3%
2023$14,441+0.4%
2022$14,378+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,750DeedBook 17753, Page 919Recorded1/15/2020

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16762, Page 990Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16762, Page 984Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4453, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1983