Skip to content

45 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$158,900
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block827
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,710
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
38%
Improvement Value:$183,600
62%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,383+5.2%
2024$5,117-4.7%
2023$5,371+0.4%
2022$5,347+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,900
DeedBook 10641, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$6,100
DeedBook 3864, Page 291