Skip to content

428 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block827
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2F4G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,340
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
27%
Improvement Value:$310,700
73%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770+5.2%
2024$7,386+9.4%
2023$6,753+0.4%
2022$6,724+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 17360, Page 255Recorded1/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 2003