Skip to content

517 Parkside AvenueToms River, NJ 08753

Built 1933

Last Sale Date
Mar 12, 2012

Property Information

Block834
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,258
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
45%
Improvement Value:$132,800
55%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,153+5.5%
2024$3,936+10.7%
2023$3,555+0.5%
2022$3,538+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1933