Skip to content

521 Parkside AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block834
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,488
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
41%
Improvement Value:$156,300
59%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,831+5.2%
2024$4,592+22.2%
2023$3,758+0.4%
2022$3,741+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955