Skip to content

629 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block836
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1.5CB1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,310
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
47%
Improvement Value:$136,400
53%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,705+5.2%
2024$4,473+21.1%
2023$3,695+0.4%
2022$3,679+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 16405, Page 882Recorded5/31/2016

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14461, Page 49

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12969, Page 1346

Property Built

Built

Year Built: 1940