Skip to content

614 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block836
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
55%
Improvement Value:$85,200
45%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,482+5.2%
2024$3,310-4.1%
2023$3,452+0.4%
2022$3,437+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 16534, Page 926Recorded10/11/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 14593, Page 1654

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4228, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1940