Skip to content

716 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block837
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,068
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
49%
Improvement Value:$114,700
51%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,074+5.2%
2024$3,872-0.4%
2023$3,888+0.4%
2022$3,871+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 17252, Page 839Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 11565, Page 1314

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook NaN, Page NaN