Skip to content

627 Mckinley AvenueToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Apr 20, 2020

Property Information

Block840
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,920
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
33%
Improvement Value:$223,500
67%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,055+5.2%
2024$5,756-0.7%
2023$5,797+0.4%
2022$5,771+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$316,000
Sq Ft1,920DeedBook 17875, Page 1965Recorded5/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12575, Page 1662

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 11372, Page 276

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5700, Page 456

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 5453, Page 839

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4997, Page 493