Skip to content

721 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block842
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings4
ZoningR40A
Sq Footage1,637
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
59%
Improvement Value:$81,500
41%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,578+5.2%
2024$3,401-25.4%
2023$4,562+0.4%
2022$4,542+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1935