Skip to content

806 Parkside AvenueToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block843
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,612
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
36%
Improvement Value:$191,700
64%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+5.2%
2024$5,205+2.3%
2023$5,090+0.4%
2022$5,068+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000
Sq Ft2,612DeedBook 19818, Page 1177Recorded10/15/2024

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928