Skip to content

801 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 6, 2025

Property Information

Block843
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,600
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
55%
Improvement Value:$96,200
45%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,864+5.2%
2024$3,673-4.0%
2023$3,825+0.4%
2022$3,808+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,600DeedBook 20130, Page 287Recorded9/12/2025

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft1,280DeedBook 20014, Page 440Recorded5/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1992