Skip to content

827 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block851
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,503
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
80%
Improvement Value:$116,200
20%
Total Assessment$581,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,584+5.2%
2024$10,061+11.5%
2023$9,021+0.4%
2022$8,981+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017