Skip to content

820 Mckinley AvenueToms River, NJ 08753

Built 1981

Owner
---
Last Sale Price
$1,120,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block851
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,008
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$500,000
59%
Improvement Value:$345,600
41%
Total Assessment$845,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,398+5.2%
2024$14,637+12.1%
2023$13,054+0.4%
2022$12,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,120,000
Sq Ft3,008DeedBook 19913, Page 562Recorded1/18/2024

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5699, Page 314

Property Sale

Sale
$196,500
DeedBook 5207, Page 801

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4419, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1981