Skip to content

700 Riverside DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block855
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning50
Sq Footage---
Acreage2.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,221,500
72%
Improvement Value:$473,500
28%
Total Assessment$1,695,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,866+2.2%
2024$30,206+3.7%
2023$29,124+1479.3%
2010$1,844+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2014