Skip to content

214 Fifth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1998

Last Sale Date
Sep 17, 2013

Property Information

Block877
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class18
Description2F2G 0 2408
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,408
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,000
53%
Improvement Value:$459,000
47%
Total Assessment$977,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,791+5.2%
2024$16,912+7.1%
2023$15,792+0.4%
2022$15,722+4.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 15641, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1998