Skip to content

202 Fifth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2006

Property Information

Block877
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,122
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,000
73%
Improvement Value:$174,000
27%
Total Assessment$638,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,618+5.2%
2024$11,044+6.8%
2023$10,343+0.4%
2022$10,298+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945