Skip to content

223 Fifth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1937

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 14, 1997

Property Information

Block878
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,976
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,000
69%
Improvement Value:$273,000
31%
Total Assessment$881,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,043+5.2%
2024$15,250+10.3%
2023$13,830+0.4%
2022$13,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5453, Page 755

Property Sale

Sale
$156,250
DeedBook 4089, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1937