Skip to content

216 Norman CourtLavallette, NJ 08735

Built 2003

Last Sale Price
$1,115,000
Last Sale Date
Jun 8, 2012

Property Information

Block888
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class20
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,970
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
40%
Improvement Value:$820,200
60%
Total Assessment$1,375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,042+5.2%
2024$23,805+4.7%
2023$22,735+0.4%
2022$22,636+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,115,000
DeedBook 15233, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$145,235
DeedBook 4247, Page 446