Skip to content

218 Norman CourtLavallette, NJ 08735

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block888
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class19
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,971
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
57%
Improvement Value:$424,900
43%
Total Assessment$979,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,844+5.2%
2024$16,962+14.0%
2023$14,880+0.4%
2022$14,814+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 5648, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1948