Skip to content

3680 Ocean TerraceLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block904
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,688
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,905,000
75%
Improvement Value:$631,900
25%
Total Assessment$2,536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,197+5.2%
2024$43,914+11.3%
2023$39,471+0.4%
2022$39,298+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$3,225,000
DeedBook 14354, Page 1746

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4885, Page 498

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 4521, Page 430