Skip to content

3632 Ocean TerraceLavallette, NJ 08735

Built 2024

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block914
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings0
ZoningR40A
Sq Footage3,346
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,665,000
57%
Improvement Value:$1,239,600
43%
Total Assessment$2,904,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,893+83.5%
2024$28,821-28.9%
2023$40,541-5.6%
2022$42,932+4.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$1,825,000

From:

To:

Sq Ft3,346DeedBook 17326, Page 738Recorded12/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$2,900,000
DeedBook 14006, Page 1159

Property Sale

SaleMulti
$515,000
DeedBook 5668, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 4954, Page 875