Skip to content

45 Fourth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1938

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block910
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class14
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,560
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$794,000
78%
Improvement Value:$230,200
22%
Total Assessment$1,024,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,254+5.2%
2024$17,352+6.7%
2023$16,265+0.4%
2022$16,194+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 12499, Page 1664

Property Built

Built

Year Built: 1938