Skip to content

35 Third AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1994

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block913
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,748
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$812,000
76%
Improvement Value:$256,900
24%
Total Assessment$1,068,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,428+5.2%
2024$18,468+8.9%
2023$16,961+0.4%
2022$16,887+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft2,748DeedBook 19644, Page 137Recorded4/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1994