Skip to content

34 First AvenueToms River, NJ 08757

Built 2021

Last Sale Price
$1,295,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block916
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,744
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
56%
Improvement Value:$570,600
44%
Total Assessment$1,292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,538+5.2%
2024$22,375-9.4%
2023$24,702+85.0%
2022$13,353+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,295,000
Sq Ft2,744DeedBook 18507, Page 1712Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$1,295,000
Sq Ft2,744DeedBook 18443, Page 836Recorded4/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$887,500
Sq Ft1,224DeedBook 17673, Page 1635Recorded11/8/2019