Skip to content

37 Second AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1935

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Aug 29, 2007

Property Information

Block916
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class43
Description2F
Dwellings2
ZoningR40A
Sq Footage1,980
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
87%
Improvement Value:$106,800
13%
Total Assessment$828,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,092+5.2%
2024$14,347+21.4%
2023$11,814+0.4%
2022$11,762+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,250,000
DeedBook 13786, Page 1333

Property Sale

SaleMulti
$1,150,000
DeedBook 12788, Page 1854

Property Built

Built

Year Built: 1935