Skip to content

15 East Tuna Way(Unit C0101)Lavallette, NJ 08735

Built 1925

Last Sale Price
$1,065,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block935
Lot20.02
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class39
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,356
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$975,000
75%
Improvement Value:$328,500
25%
Total Assessment$1,303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,737+5.3%
2024$22,548+14.8%
2023$19,644+0.4%
2022$19,558+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,065,000
Sq Ft2,356DeedBook 18972, Page 893Recorded3/31/2022

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 16390, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1925