Skip to content

19a East Tuna WayLavallette, NJ 08735

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2000

Property Information

Block935
Lot9
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class29
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,971
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
84%
Improvement Value:$103,200
16%
Total Assessment$658,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,986+5.2%
2024$11,393-24.1%
2023$15,002-19.7%
2022$18,678+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998